Firma Asus zaprezentowała swoje autorskie propozycje kart graficznych RX Vega 64, czyli najwydajniejszych produktów AMD z linii Vega. Karty te są odpowiedzią na układy GTX 1080 od Nvidii i to z nimi będą konkurować. Na ten moment nie ma większego sensu na zagłębianie się w szczegóły specyfikacji, bo jak wiadomo wydajność zweryfikuje się w testach, gdy sprzęt będzie już dostępny na rynku.

Dużo ciekawsze za to są obietnice producenta co do możliwości wykorzystania mocy drzemiącej w RX Vega 64. Najbardziej promowaną cechą jest wydajność nowych Radeonów w grach wspierających wirtualną rzeczywistość. Karta oferować będzie jednoczesny przesył obrazu zarówno do gogli VR, jak i monitora. Nasuwa się jednak pytanie, czy marketing skierowany do wąskiej grupy odbiorców, jaką są posiadacze gogli VR, zapewni wysoką sprzedaż? Można mieć wobec tego całkiem słuszne wątpliwości.

Asus prezentuje swoje wersje kart graficznych AMD Strix RX Vega 64

Na szczęście Asus ma jeszcze jednego asa w rękawie – jest nim system chłodzenia, który ma zadowolić wszelkich wyznawców PC Master Race. RX Vega 64 w wersji Strix ma oferować o 30% chłodniejszą i 3 razy cichszą pracę w stosunku do konkurencyjnych konstrukcji. Takie wyniki mają być możliwe dzięki ulepszonemu radiatorowi oraz trzem specjalnym wentylatorom. Idąc dalej mamy możliwość samodzielnego zarządzania układem chłodzenia, tak, by jak najlepiej dostosować jego działanie do naszych potrzeb. Miejmy tylko nadzieję, że nie powtórzy się wpadka z przeszłości i tym razem włączone będą wszystkie dostępne wentylatory.

Wizualnie też ma być nieźle. Karta wyposażona będzie w oświetlenie LED RGB, co oznacza, że osoby posiadające podświetlenie swojego zestawu będą mogły w łatwy sposób dostosować wygląd karty do reszty komponentów. Pomóc ma w tym specjalne narzędzie zarządzające LED-ami. Zarządzać będziemy mogli również wydajnością karty, która to ma się bardzo łatwo podkręcać i oferować dodatkowy zastrzyk mocy przy minimalnej ingerencji użytkownika. Niby nic, a jednak cieszy, że będzie można zrobić to kilkoma kliknięciami.

Asus prezentuje swoje wersje kart graficznych AMD Strix RX Vega 64

Wszystkie te dodatkowe możliwości z pewnością zwrócą uwagę entuzjastów wysokiej wydajności i możliwości personalizacji. Pytanie jednak, czy po premierze, która to zaplanowana jest na początek września, Strix RX Vega 64 rzeczywiście dowiedzie swojej wartości, czy przegra z propozycjami zielonej konkurencji. To zależy w głównej mierze od ceny, w jakiej będzie oferowana.

[źródło: informacja prasowa]

Podziel się.

O autorze

Można powiedzieć, że jestem skrajnym racjonalistą, który do myślenia używa mózgu, a sercu zostawia pompowanie krwi. Z tego powodu najbardziej cenię sobie czyste myśli wyrażone w jak najprostszej formie i wszelki minimalizm. Cały czas przyswajam nowe i poszerzam swoje horyzonty o kolejne dziedziny. Jestem ogromnym fanem Gwiezdnych Wojen, filmów Christophera Nolana i książek Dmitrija Glukhovskiego.