Drukarki są ważnymi urządzeniami zarówno w biurze, jak i w domu. Aby działały bez zarzutu, trzeba o nie regularnie dbać. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę w trakcie eksploatacji i jakich błędów nie popełniać podczas używania sprzętu.

O to, jak dbać o dany model drukarki, warto zapytać już w sklepie i od razu wprowadzić w życie rady przekazane przez sprzedawcę. Należy pamiętać, że niewłaściwe użytkowanie sprzętu sprawia, że nie podlega on wymianie ani naprawie gwarancyjnej. Warto znać zasady użytkowania sprzętu po to, by uniknąć awarii oraz żeby nie utracić możliwości bezpłatnej naprawy w sytuacji, gdy sprzęt odmówi posłuszeństwa.

Oto najważniejsze zasady, których wprowadzenie pozwoli utrzymać drukarkę w dobrym stanie.


Pamiętaj o wyłączaniu drukarki

Jeśli urządzenie będzie niepotrzebnie włączone przez dłuższy czas, grozi to wyschnięciem tuszu w dyszach. Wbrew pozorom to dość poważna awaria, która może uniemożliwić dalsze drukowanie. W przypadku tego typu awarii ratunkiem jest zakup specjalistycznych płynów udrażniających.


Wymieniaj tusz przed czasem

Jeśli kartridż wymienia się dopiero po jego całkowitym opróżnieniu, istnieje prawdopodobieństwo, że do dyszy drukującej dostanie się powietrze. Pojedyncze zdarzenie tego typu nie powinno spowodować problemów,  jednak z czasem może to doprowadzić do wyschnięcia tuszu w kanalikach i do zatkania dyszy drukującej. Należy pamiętać o wymianie tuszu wtedy, gdy drukarka wskazuje jego minimalną ilość.

Tusz do drukarek Brother – sprawdź, jak może usprawnić drukowanie


Zadbaj o prawidłowy sposób przenoszenia drukarki

W momencie przestawiania i przenoszenia drukarka powinna być zawsze w tej samej pozycji. Nie można jej kłaść na boku czy trzymać do góry nogami – może to doprowadzić to wylania się tuszu z pojemnika i do zalania wnętrza.

Jak dbać o drukarkę, by służyła nam przez długie lata?


Unikaj wysokich temperatur

Należy unikać stawiania sprzętu na słońcu lub w miejscach, gdzie jest on narażony na działanie bardzo wysokich temperatur. Wpływa to nie tylko na tusz, ale też na delikatniejsze podzespoły, które mogą przestać prawidłowo funkcjonować.


Pamiętaj, że długa bezczynność szkodzi drukarce

Jeśli drukarka nie jest zbyt często używana, należy pamiętać, by raz na jakichś czas coś wydrukować. W przypadku zbyt długiej bezczynności sprzętu tusz wyschnie nie tylko w kartridżu, ale też w dyszach drukujących. Nowsze urządzenia same przypominają o tym, że od czasu do czasu trzeba przepuścić atrament przez dyszę. W przypadku starszych modeli warto pamiętać o regularnym przepłukiwaniu dysz specjalnym płynem.


Zadbaj o jakość materiałów eksploatacyjnych

Warto zadbać o odpowiednie  materiały eksploatacyjne. Postaw na sprawdzone akcesoria, których użycie zapewni odpowiednią jakość wydruku oraz sprawi, że drukarka będzie utrzymana w dobrym stanie.

Podziel się.