Naszym zdaniem w świecie fantastyki, tak potężnie przepełnionym uniwersum tolkienowskim (poniekąd równie wspaniałym), nie tyle brakuje pozycji polskich, co czasem ciężko dotrzeć do tych naprawdę wartościowych. Oczywiście dzięki produkcjom CD Projekt RED saga wiedźmińska została dobrze wypromowana, jednak postanowiliśmy pokusić się o analizę i próbę głębszego poznania tych rodzimych dzieł.

Zdecydowaliśmy się na Wiedźmina z prostych powodów: po pierwsze – piszemy o grach, po drugie – cenimy literaturę. A nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy połączyli te dwa tematy w jedną całość.

Bogactwo wykreowanego świata jest ogromne, a nas, Polaków, urzeka swoim słowiańskim charakterem. Często brutalnym, paskudnym i nieprzyjemnym, ale też pięknym, unikalnym i… bliskim. Rzeczywistość, w jakiej przyszło żyć Geraltowi, nie jest czarno-biała, nie ma tam łatwych wyborów, a zdarzają się sytuacje, gdzie Kompendiukażdy z nich wydaje się być gorszym od poprzedniego. Co z kolei wcale nie różni się tak bardzo od naszej codzienności, pomijając nawet domniemaną epokę, w jakiej toczy się akcja.

Do premiery Wiedźmina 3 zostało jeszcze trochę czasu – ponad półtora miesiąca. Uznaliśmy, że dobrym pomysłem będzie podzielenie się z Wami naszymi artykułami, opracowaniami i przemyśleniami na temat całego uniwersum. Nie tylko gier, ale też książek i filmów. Będziemy co tydzień publikować jeden artykuł (lub więcej o ile Wam się spodobają), abyście przed 19 maja mieli czym nasycić głód wiedźmińskiego świata, nawet na tych kilka-kilkadziesiąt godzin przed premierą!

Kompendium wiedzy: Wiedźmin - lista artykułów

Piszcie w komentarzach tu lub pod wpisem na Facebooku – dajcie nam znać, co o tym myślicie i o czym chcielibyście przeczytać w następnych tygodniach.

A tymczasem – zapraszamy do czytania!


I. Bestiariusz, czyli na jakie plugastwo się poluje

II. Miecz Przeznaczenia, czyli czym się wrogów zabija

III. Czas Pogardy, czyli o rasach i tolerancji słów kilka

IV. Kto jest kim, czyli o postaciach krótka rozprawa

V. Dziki Gon, czyli uwierz w przeznaczenie

VI. Wiedźmin: Chrzest Ognia, czyli o polityce dwa zdania

VII. Wiedźmin: Mody i przygody, czyli dlaczego nadal jest świetny

VIII. Wiedźmin 3: Śledztwo, czyli co już wiadomo

IX. Uniwersum, czyli nie tylko grą Wiedźmin żyje: pozostałe gry

X. Uniwersum, czyli nie tylko grą Wiedźmin żyje: książki i komiksy

XI. Uniwersum, czyli nie tylko grą Wiedźmin żyje: film i serial

Podziel się.

O autorze

Parafrazując klasyka, „urodziłem się, aby żyć”, co z niemałą chęcią robię i staram się coś przy tej okazji zrobić/napisać/wynieść – niepotrzebne skreślić. Przy okazji pisania, kawę, herbatę oraz wszelkie przekąski zużywam w ilościach iście hurtowych i tempie, jakiego nie powstydziłby się sam Usain Bolt. W niewyjaśnionych okolicznościach nabyłem także tajemną umiejętność generowania losowych błędów i awarii we wszelkiej maści urządzeniach elektronicznych.
Ulubiony cytat? „Nie wierz we wszystko, co napiszą w internecie” (~Abraham Lincoln). Znajdziecie go również na Gamezilli, gdzie od czasu do czasu spamuje suchymi tekstami.