Gry komputerowe jakie dziś można kupić w sklepach stacjonarnych i online są na tyle wymagające, iż stanowią skuteczną motywację do regularnej wymiany całego sprzętu. Dlatego modernizacja jedynie poszczególnych podzespołów mogłaby okazać się zupełnie bez sensu. Tylko pytanie – na co zwrócić uwagę tym razem, aby nowy komputer spełnił oczekiwania wymagających graczy i posłużył przynajmniej przez kilka najbliższych lat?


Standardowy komputer PC do grania ma wiele zalet. Możliwość rozbudowy, a także w miarę przystępna cena w porównaniu do laptopów dla graczy – to tylko niektóre z nich. Wadą jest tylko brak mobilności i to, że jednak zajmują dużo miejsca. Przeglądając ofertę np. www.komputery360.pl/komputery-pc/dla-graczy i decydując się na zakup tego sprzętu, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Oto i one.

Karta graficzna

Najpopularniejsze w ostatnim czasie są karty graficzne nVidia serii GeForce GTX, czyli najwyższe modele, przeznaczone przede wszystkim dla wymagających graczy. Karty AMD są o wiele mniej popularne, ale dla niektórych graczy są najlepszym wyborem. Która jest lepsza? To kwestia indywidualnego wyboru. Wobec tego trzeba podejść do sprawy nieco poważniej i przede wszystkim przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić specyfikację, recenzje i tabele wydajności. W tych zestawieniach można sprawdzić, jak działają poszczególne układy w różnych grach, zwłaszcza, że niektóre tytuły znacznie lepiej radzą sobie z kartami konkretnego producenta.

Procesor

Przy wyborze procesora obowiązuje jedna zasada. Procesor musi współgrać z kartą graficzną. Oba te podzespoły powinny być z tej samej półki. Słaby procesor będzie ograniczał mocną kartę, a nawet najmocniejszy procesor nie polepszy grafiki przy słabej karcie. Trzeba natomiast podkreślić, że z drugiej strony nie ma sensu kupować najwydajniejszego i tym samym najdroższego procesora, ponieważ są one przeznaczone bardziej do obróbki np. grafiki lub projektowania, niż do samego grania.

Słaby procesor będzie ograniczał mocną kartę, a nawet najmocniejszy procesor nie polepszy grafiki przy słabej karcie.

Słaby procesor będzie ograniczał mocną kartę, a nawet najmocniejszy procesor nie polepszy grafiki przy słabej karcie.

Płyta główna

Co do płyty głównej nie ma szczególnych oczekiwań. Najważniejsze, aby była wyposażona w gniazdo pod wybrany procesor, a także miała kontroler SATA III o przepustowości 6 Gb/s. Poza tym przyda się duża ilość portów USB. Warto poszukać takiej, która ma porty najnowszej wersji 3.0.

Chłodzenie

Komputer dla gracza powinien mieć profesjonalne chłodzenie. Niekoniecznie musi to być chłodzenie wodne, ale ważne, aby było jak najwydajniejsze oraz w miarę ciche, aby nie przeszkadzało podczas rozgrywki.

Zasilacz

Z reguły zasilacz w komputerze dla gracza z średniej półki ma minimum 500 W. Dokonując wyboru, trzeba jednak zwrócić uwagę na potrzeby pozostałych podzespołów.

Dysk

Szukając dobrego komputera do gier warto wybrać szybki dysk talerzowy o pojemności od 1 do 2 TB. Podzielony na partycje wystarczy do przechowywania gier i plików. Pod system i do najważniejszych gier warto jednak wybrać dysk SSD, cechujący się większą prędkością.

Pod system i najważniejszy gry najlepiej wybrać dysk SSD, ale do reszty danych wystarczy HDD

Pod system i najważniejszy gry najlepiej wybrać dysk SSD, ale do reszty danych wystarczy HDD

Pamięć RAM

Najlepiej zainwestować w pamięć RAM o pojemności 16 GB. Jeśli jednak nie planujemy zakupu najnowszych, topowych gier, to 8 GB powinno wystarczyć.

Najlepiej zainwestować w pamięć RAM o pojemności 16 GB.

Najlepiej zainwestować w pamięć RAM o pojemności 16 GB.

Futurystyczna obudowa

Wiadomo, że wysokie parametry są najważniejsze jeżeli chodzi o komputer do grania. Jednak wybierając sprzęt, powinno się zwrócić uwagę też na obudowę. Modele, które swym wyglądem przypominają wytwory techniki przyszłości, mogą być ozdobą całego pokoju. Ważne również aby była przestronna, aby pomieścić podzespoły wraz z chłodzeniem.


Podsumowując, wybierając komputer PC do grania, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na kartę graficzną, procesor, chłodzenie, dobry dysk i pamięć RAM. Pozostałe elementy powinny być do nich dopasowane, ale nie mają tak dużego wpływu na wydajność komputera. Wszystko zależy od naszego budżetu.

Podziel się.