Wybór dobrego laptopa dla gracza może nastręczać pewnych trudności. Kupuje się bowiem sprzęt, który jest już kompletny, a nie składa się go z różnych podzespołów, jak ma to miejsce w przypadku komputera stacjonarnego. Dlatego też zakup ten musi być dobrze przemyślany, aby dawał nam jak najwięcej satysfakcji, nawet podczas grania w najbardziej wymagające produkcje.

O czym warto wiedzieć?


Minimalna wielkość ekranu

Niewątpliwą zaletą laptopa do gier jest jego mobilność. Zazwyczaj to właśnie z tej przyczyny poszukujemy takiego sprzętu, zamiast dużego, ważącego sporo komputera stacjonarnego. Jednak musimy mieć świadomość, że dostajemy wspomnianą mobilność kosztem wydajności. Ciężko jest zakupić urządzenie, które będzie dorównywało składanej maszynie stacjonarnej.

Tutaj liczą się konkretne parametry. Laptopy dla graczy w Komputronik.pl są przykładem, że wybór jest naprawdę duży, więc tym bardziej należy dokładnie przemyśleć decyzję. Duży ekran jest niewątpliwie bardzo istotny. Matryca z przekątną przynajmniej powyżej 15 cali powinna już dawać lepszy komfort. Do tego dobrze, jeśli będzie obsługiwać rozdzielczość Full HD. Z kolei najważniejszą kwestią i tak pozostaje karta graficzna oraz procesor. Bez odpowiedniej jakości tych dwóch podzespołów nie można mówić o dobrym komforcie grania. Co warto na ten temat wiedzieć?

Niewątpliwą zaletą laptopa do gier jest jego mobilność. Jednak musimy mieć świadomość, że dostajemy wspomnianą mobilność kosztem wydajności.

Niewątpliwą zaletą laptopa do gier jest jego mobilność. Jednak musimy mieć świadomość, że dostajemy wspomnianą mobilność kosztem wydajności


Co z kartą graficzną i procesorem?

Jeśli ktoś posiada duży budżet i pieniądze nie są dla niego dużym problemem, to bez wątpienia może pozwolić sobie na kartę i procesor z wyższej półki, jak na przykład NVIDIA GeForce GTX 1080 lub 1070. Jednak mówimy tutaj o sytuacji, z którą nie spotykamy się zbyt często, ponieważ zwykle szukamy kompromisu pomiędzy ceną a dobrą jakością.

W przypadku dość wymagających gier, trzeba brać pod uwagę modele takie jak AMD Radeon HD 8750M, 8770M, czy NVIDIA GeForce GT 940M, 840M, aby myśleć o dobrej wydajności. Podobnie jest, jeżeli mówimy o procesorze. Rozbieżność cen jest spora, tak samo jak możliwości wyboru. Najwyższa klasa procesora Intel Core i7 od czwartej do szóstej generacji na pewno pozwoli czerpać przyjemność także z tych wymagających produkcji. Natomiast w wielu sytuacjach sprawdzą się również te słabsze modele, jak Intel Core i5. Kiedy chodzi o wybór wspomnianych wyżej sprzętów, to niewątpliwie należy skupić się na podobnej klasie. Jeśli zakupimy świetną kartę graficzną, a słabszy procesor, to możemy być bardzo zawiedzeni, gdy nie będzie on w stanie obsłużyć naszej karty.

Wybierając procesor i kartę graficzną w laptopie, lepiej wybrać podzespoły z podobnej półki, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał

Wybierając procesor i kartę graficzną w laptopie, lepiej wybrać podzespoły z podobnej półki, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał


Pamięć RAM i dysk twardy też mają duże znaczenie

Kolejną sprawą jest pamięć RAM oraz twardy dysk. Jednak tutaj dobrą informacją jest to, że można ją z czasem rozbudować czy zmienić, w przeciwieństwie do procesora i karty graficznej, które są w laptopie na stałe. Z pewnością 4GB pamięci to wartość minimalna, w którą należy zainwestować. Im więcej, tym oczywiście lepiej. Natomiast jeśli chodzi o dysk twardy, to powinno się zwrócić uwagę na jego rodzaj. Starszą technologię HDD zastąpiła nowa SSD i to właśnie ta ostatnia będzie najlepszym wyborem dla gracza. Prędkość obrotów powinna być duża, z kolei pojemność to minimum 500GB.

To oczywiście tylko te najważniejsze parametry, ponieważ rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, jest więcej. Natomiast zalety laptopów na pewno skłonią niejedną osobę do zakupu takiego sprzętu. Mniejsze zużycie energii, mała ilość potrzebnego na przechowywanie miejsca czy sprzęt od razu po zakupie gotowy do grania to niewątpliwe zalety, obok których nie można przejść obojętnie.

Podziel się.