Już 7 listopada 2017 roku do sklepów trafi Xbox One X – najnowsza i zdecydowanie najmocniejsza konsola do gier przygotowana przez firmę Microsoft. Jak utrzymują producenci, ma ona zagwarantować niespotykaną dotąd wydajność.

Chcąc być precyzyjnym, należy podkreślić, że Xbox One X nie będzie zupełnie nową konsolą, lecz tylko (a może aż?) usprawnioną i wzmocnioną wersją podstawowej konsoli, której premiera miała miejsce w 2013 roku. Wcale nie oznacza to jednak, że gracze nie mogą spodziewać się prawdziwej rewolucji.

Xbox One X

Xbox One X


Ogromna wydajność

Ta natomiast związana jest ze specyfikacją najnowszego dziecka Microsoftu. Co oczywiste, ma ono rywalizować z konsolą PS4 Pro, dlatego warto porównać ze sobą oba urządzenia.

Xbox One X:

 • Procesor: 8 rdzeni – 2.3 GHz
 • Jednostka graficzna: 40 jednostek obliczeniowych – 1172 MHz
 • Dysk twardy: 1 TB
 • Pamięć: 12 GB GDDR5
 • Przepustowość pamięci: 326 GB/s
 • Napęd: Blu-ray 4K UHD

PS4 Pro:

 • Procesor: 8 rdzeni – 2.1 GHz
 • Jednostka graficzna: 36 jednostek obliczeniowych – 911 MHz
 • Dysk twardy: 1TB
 • Pamięć: 8GB GDDR5
 • Przepustowość pamięci: 218GB/s
 • Napęd: Blu-ray

Obie konsole są mocne, jednak to Xbox One X ma zagwarantować obsługę najnowszych produkcji ze stabilną liczbą klatek na sekundę na poziomie 60. Z tego też względu producenci zdecydowali się na wykorzystanie niezwykle wydajnej i pojemnej pamięci, a także usprawnionej jednostki graficznej.

Xbox One X

Xbox One X

Co ważne, uzyskanie wspomnianych 60 klatek na sekundę ma być także możliwe w przypadku uruchomienia gier w natywnej rozdzielczości 4K. Wskazuje to, że Microsoft nową konsolę przygotował przede wszystkim dla posiadaczy nowoczesnych telewizorów, które gwarantują najwyższą jakość generowanego obrazu.

Na co jeszcze będzie miała wpływ zwiększona moc obliczeniowa? Wspomnieć należy przede wszystkim o zdecydowanym skróceniu okresów ładowania, poprawie jakości najważniejszych efektów czy oświetlenia. Nowy Xbox ma zagwarantować również doskonałą obsługę gier ze wstecznej kompatybilności – w przypadku produkcji z konsol Xbox One i Xbox 360 gracze będą mogli skorzystać z wyższej rozdzielczości.

Xbox One X

Xbox One X


Czy premiera nowej konsoli oznacza śmierć starszych?

Wielu graczy obawia się, że Microsoft postawi przede wszystkim na rozwój swojego nowego dziecka, pozostawiając w zapomnieniu starsze wersje Xbox One. Jak zapowiadają jednak producenci, nadal mogą one liczyć na pełne wsparcie. Dzięki temu możemy być pewni, że wszystkie nowe gry będą przygotowywane także na starsze konsole.

Wszystkie powyższe zapowiedzi, a także interesująca specyfikacja techniczna każą przypuszczać, że rywalizacja między Sony a Microsoftem ponownie nabierze rumieńców. Wszelkiego rodzaju testy gier pokazują, że Xbox One X zagwarantuje niezwykle płynną i stabilną obsługę wszystkich nowych produkcji – doskonale sprawdza się on zwłaszcza w ramach obsługi wspomnianej natywnej rozdzielczości 4K. Otwartym pozostaje pytanie, czy decyzja o wypuszczeniu nowego Xboxa przyspieszy plany Sony związane z przygotowaniem całkiem nowej konsoli. O tym przekonamy się zapewne w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy.

Xbox One X

Xbox One X


Ile będzie kosztował Xbox One X?

Na koniec warto jeszcze poruszyć istotną kwestię ceny, jaką będą musieli zapłacić wszyscy zainteresowani nową konsolą. W Polsce ma ona kosztować około 2000 złotych – jest to sporo, dlatego już teraz mówi się, że cena okaże się podstawowym czynnikiem hamującym ekspansję Xboxa One X na światowych rynkach.

Gracze nie będą bowiem skłonni wydać tak dużej sumy za jedynie ulepszoną wersję podstawowej konsoli. Decydująca okaże się zapewne rzeczywista wydajność w grach, a także to, czy nowa konsola zagwarantuje dostęp do nowych „exclusive’ów”, czyli gier dedykowanych na jedną platformę.

Podziel się.