Serwis Metacritic opublikował listę najlepszych gier 2017 roku

0

Końcówka starego roku i początek nowego zawsze obfitują w podsumowania. Również serwis Metacritic opublikował zestawienie najlepszych tytułów. Wśród zwycięzców nie ma wielkich zaskoczeń.

Według listy grą roku 2017 została The Legend of Zelda z wynikiem 97, wyprzedzając Super Mario Odyssey o mniej niż 0.3 punktu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obydwa tytuły wydane na konsolę Nintendo reprezentują najwyższy wynik, który utrzymał się do końca roku od 2013. Wówczas na podium znalazły się takie produkcje, jak GTA V czy The Last of Us.


Jak wygląda sytuacja na poszczególnych platformach?

Poniższa tabela pokazuje, że w ubiegłym roku najlepiej oceniane gry ekskluzywne jak i multiplatformowe zostały wydane na PC. Liczba dobrych produkcji (205 w 2017 roku) przeznaczonych na pecety była większa niż w 2016 roku (178 tytułów). Epitet „dobrych” dotyczy gier, których ocena na Metacritic ma kolor zielony. GOTY powędrowało do Divinity: Original Sin II, które zakończyło rok z oceną 93. Na podium znalazły się także Okami HD oraz Bayonetta.

Najlepsze gry 2017 według Metacritic

Przejdźmy teraz do konsol. W ubiegłym roku na PlayStation 4 jedynie dwie produkcje mogły poszczycić się oceną powyżej 90 i są to Persona 5 i Undertale. Produkcja studia Atlus z oceną 93 została grą roku, a Horizon Zero Dawn otrzymało tytuł najlepszego exclusive’a na PS4. Co ciekawe, gra Guerilla Games uplasowała się poza topową trójką, zajmując czwarte miejsce. Trzecią najlepszą produkcją 2017 roku na konsoli Sony jest Final Fantasy XIV: Stormblood.

W obozie Microsoftu sytuacja wygląda lepiej niż w roku 2016, ponieważ średnia ocen zwiększyła się z 69.8 na 71.2. Problem w tym, że wszystkie gry najlepiej ocenione na Xboksie One zostały wydane również na innych platformach. Liczba tytułów przeznaczonych wyłącznie na konsolę zielonych wynosi aż… jeden. Jest to Forza Horizon 3: Hot Wheels z wynikiem 87. Na pierwszym miejscu wylądował tytuł niezależny, What Remains of Edith Finch (metascore 92), a na trzecim N++.

W przypadku Nintendo Switch zaskoczenia nie ma. GOTY powędrowało do The Legend of Zelda: Breath of the Wild, a drugie miejsce zajęło Super Mario Odyssey. Na podium znalazł się również tytuł Mario Kart 8 Deluxe.

Podsumowanie objęło również handheldy i tutaj sytuacja nie wygląda najlepiej. Liczba wydanych tytułów na PS Vitę i 3DS w 2017 roku ponownie zmalała. Jedynie 20 gier przeznaczonych na handheld Sony otrzymało jakąkolwiek ocenę. Dwa razy więcej produkcji pojawiło się na 3DS, ale jedynie 10 z nich otrzymało pozytywne recenzje.

Najlepsze gry 2017 według Metacritic

Podziel się.

O autorze

Zakochana w grach od pierwszej sesji na Pegasusie, miłośniczka otwartych światów i dobrej fabuły. Fanatyczka uniwersum Wiedźmina, zarówno tego wirtualnego, jak i książkowego. Oprócz gier uwielbia seriale, filmy i literaturę fantastyczną.