Gry MMO to bardzo szeroka dziedzina, więc i różnorodność jest spora. Zdarzają się jednak tytuły, które potrafią wyjść poza i tak szerokie ramy gatunku.

Robią to nie tylko poprzez mieszanie gatunków, ale również niekonwencjonalną stylistykę, uniwersum czy w końcu rozgrywkę. W tym zestawieniu przedstawię 10 gier MMO, które są w jakimś stopniu unikatowe i warte naszej uwagi.


League of Legends

Nietypowe i najlepsze gry MMO wszech czasów. 10 unikatowych produkcji

Nikt, nawet sami twórcy, nie spodziewał się tak ogromnego sukcesu tego tytułu. Teraz, po ośmiu latach od premiery, LoL jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier, która posiada ogromne grono swoich zwolenników, jak i przeciwników. Produkcja wciąż jest prężnie rozwijana, a liczba graczy wciąż się powiększa. To, co jednak sprawia, że LoL jest wyjątkowy, to jego e-sportowy charakter. Na całym świecie organizowane są zawody, w których zawodowi gracze walczą o naprawdę duże pieniądze. W tym e-sportowym świecie istnieje podział na ligi, turnieje organizowane przez różne firmy technologiczne czy coroczne mistrzostwa świata. Każda drużyna, podobnie jak w innych sportach, ma swoich fanów, którzy wspierają ją na miejscu odbywania zawodów albo na czacie transmisji. Czy 10 lat temu ktokolwiek mógł się spodziewać, że jakaś gra komputerowa będzie traktowana na równi z piłką nożną, koszykówką czy boksem? Dziś jednak miliony ludzi grają w LoL-a, a najlepsi z najlepszych walczą o miliony dolarów grając zawodowo w drużynach e-sportowych.


The Crew

Nietypowe i najlepsze gry MMO wszech czasów. 10 unikatowych produkcji

Ta wyścigowa gra od Ubisoftu była chyba swego rodzaju eksperymentem, który, sądząc po zapowiedzianej kontynuacji, najwyraźniej się udał. Oczywiście nie wszystko zagrało jak należy, szczególnie w kwestii oprawy wizualnej. Sukcesem były podstawowe założenia gry, połączenie MMO, wyścigów i ogromnego otwartego świata. Twórcy oddali do użytku całe terytorium USA, a następnie pozwolili na zabawę z przyjaciółmi, co bardzo szybko zbudowało solidną społeczność. Dzięki kilku dodatkom grę rozbudowano i nieznacznie ulepszono. Na tegorocznych targach E3 zapowiedziano kontynuację, która zawierać będzie nie tylko pojazdy naziemne, ale także samoloty i łodzie. Co ważne, The Crew nie jest tylko ciekawostką wartą chwili czytania, bo społeczność wciąż żyje i sami możecie sprawdzić, jak gra się w takie nietypowe połączenie gatunków.


Planetside 2

Nietypowe i najlepsze gry MMO wszech czasów. 10 unikatowych produkcji

Jeśli lubicie ogromne bitwy, nie przeszkadza Wam futurystyczny klimat i nie macie nic przeciwko mikropłatnościom, to ta gra jest dla Was. Planetside 2 to gra z rozmachem i to dobrze zrealizowanym. Chcieliście kiedyś zobaczyć, jak wygląda bitwa, w której udział bierze nawet tysiąc osób? Żaden problem. Do wykorzystana są żołnierze piechoty, pojazdy lądowe i lotnictwo. Do wyboru mamy trzy frakcje, które toczą ze sobą nieustanną wojnę na ogromnej mapie. Dzięki skali gry możemy bawić się małą grupą w wojnę szarpaną, robić wypady w głąb terytorium wroga czy utworzyć ogromną linię frontu, wszystko jest w naszych rękach. Gra dostępna jest w modelu free to play na komputerach i PlayStation 4.


World of Warcraft

Nietypowe i najlepsze gry MMO wszech czasów. 10 unikatowych produkcji

WoW przez lata pracował na rangę symbolu MMO i chyba w pełni na nią zasłużył. To przeogromne MMORPG przez lata zyskało rzeszę fanów i to pomimo abonamentu, jaki trzeba płacić za dostęp do tego tytułu. Gra posiada ogromną ilość zawartości rozwijanej przez wydawane dodatki i aktualizacje. Tytuł osadzony jest w dobrze znanym uniwersum i z pewnością będzie interesujący dla wszystkich fanów Warcrafta. Przy tworzeniu postaci mamy dowolność zarówno co do wyboru jej rasy, jak i specjalizacji. Warto zaznaczyć, że gra zachowuje naszą postać i wszystkie dokonania nawet jeśli nie jesteśmy aktywni ani nie mamy opłaconego abonamentu, dzięki czemu przy ewentualnym powrocie nie musimy zaczynać od zera.


Destiny

Nietypowe i najlepsze gry MMO wszech czasów. 10 unikatowych produkcji

Zestawienie to nie mogło ominąć najdrożej gry w historii, a więc Destiny. Wydaje mi się jednak, że określenie „gra” nie za bardzo tutaj pasuje, bardziej odpowiednie byłoby „zjawisko społeczne”. Destiny było ogromnym sukcesem dzięki bardzo przyjemnej rozgrywce nastawionej głównie na misje wykonywane razem z innymi graczami, ciekawemu uniwersum, które zawierało sporo głębi i nie sprawiało wrażenia napisanego na kolanie, długiemu wsparciu poprzez wydawanie licznych dodatków i aktualizacji, jak również dzięki wydarzeniom tworzonym przez Bungie dla graczy. Miliony użytkowników grało w rajdy, misje fabularne czy PvP na konsolach obecnej i poprzedniej generacji (gra nie była dostępna na PC). Obecnie pierwsza część Destiny jest grą umierającą, bowiem wszyscy czekają na premierę kontynuacji, która będzie miała miejsce już niedługo, bo 6 września na konsolach obecnej generacji oraz PC. Bardzo czekam na ten tytuł i wiążę z nim spore nadzieje.


Hearthstone

Nietypowe i najlepsze gry MMO wszech czasów. 10 unikatowych produkcji

Hearthstone nie dość, że stał się obecnie symbolem karcianek, to jeszcze udowodnił, że można je zgrabnie połączyć z elementami MMO. Sukcesem tej gry karcianej było przede wszystkim umiejscowienie jej w bardzo znanym uniwersum Warcrafta, dzięki czemu bardzo szybko zdobyła pokaźną liczbę graczy. Obecnie produkcja dostępna jest na PC, a także na Androidzie oraz iOS. Platformy mobilne są naturalnym środowiskiem dla tego typu tytułów, a to za sprawą dostępu do rozgrywki w każdym momencie. Czekacie w długiej kolejce do lekarza, jedziecie pociągiem czy nudzicie się na wykładzie? Żaden problem, w kieszeni macie wszystko, co potrzebne jest, by grać w swoją ulubioną grę.


Metin 2

Nietypowe i najlepsze gry MMO wszech czasów. 10 unikatowych produkcji

Metina 2 pamiętać powinni szczególnie starsi czytelnicy. Produkcja pomimo swoich wad i niedoskonałości stała się w Polsce bardzo popularna. Popularność tego tytułu tłumaczą trzy rzeczy: po pierwsze, gra była darmowa, podczas gdy większość MMO w tym czasie wymagała abonamentu; po drugie, wymagania sprzętowe były śmiesznie niskie, więc nie trzeba było mieć komputera z NASA, by rozpocząć zabawę; po trzecie rozgrywka nie była zbyt skomplikowana, ale za to bardzo satysfakcjonująca i przystępna. Duża społeczność graczy utrzymywała tytuł bardzo długo przy życiu, nawet dzisiaj bez problemu powinniśmy znaleźć serwery z aktywnymi graczami, co tylko dowodzi kultowości Metina 2.


Tibia

Nietypowe i najlepsze gry MMO wszech czasów. 10 unikatowych produkcji

Kolejny powrót do przeszłości? Oczywiście, dokładnie do roku 1997, kiedy w Polsce branża gier raczkowała i mało kto miał dostęp do Internetu. Tibia była w naszym kraju prekursorem gatunku MMO i pomimo skrajnych emocji, jakie ten tytuł wywołuje, to właśnie tu powstawały pierwsze polskie gildie i społeczności graczy. Sama gra nie była imponująca pod względem oprawy wizualnej, nie wspominając o dźwiękowej, która… nie istniała. Istniał za to dość rozbudowany system rozwoju postaci, dzięki czemu można było stworzyć unikatowego bohatera i wyróżnić się w tłumie graczy. Gra osadzona była w klasycznej konwencji fantasy, więc uniwersum było bardzo przyjazne i łatwo było się w nim odnaleźć. W późniejszym czasie zaczęły pojawiać się mody, które dodatkowo rozszerzały bądź zmieniały zawartość.


Defiance

Nietypowe i najlepsze gry MMO wszech czasów. 10 unikatowych produkcji

Telewizja i gry wideo zazwyczaj nie kroczą wspólnymi ścieżkami, jednak w tym przypadku było inaczej. Defiance było swego rodzaju symbiozą dwóch mediów, co nie często się spotyka. Tak więc wydarzenia, jakich byliśmy świadkiem w serialu, miały wpływ na wydarzenia w grze i vice versa. Gra jest pierwszoosobową strzelaniną osadzoną w otwartym świecie, początkowo tytuł wymagał opłaty abonamentowej, jednak w późniejszym okresie przeszedł na model darmowy z opcjonalnymi mikropłatnościami. Po pewnym czasie z telewizji usunięto jednak serialową część tego projektu.


Star Wars: The Old Republic

Nietypowe i najlepsze gry MMO wszech czasów. 10 unikatowych produkcji

Gwiezdne Wojny to ogromna franczyza wykreowana przez Georga Lucasa. Wszystko zaczęło się od filmów, potem przyszła pora na książki, komiksy, a w końcu także na gry. W 2011 roku swoją cegiełkę dołożyło studio BioWare wydając Star Wars: The Old Republic. Ta ogromna produkcja pozwoliła milionom ludzi wspólnie przeżywać interaktywne doświadczenie w świecie Gwiezdnych Wojen. Dla wielu fanów było to spełnienie marzeń, mogli stworzyć swoją postać, przyłączyć się do grupki odpowiadających im ludzi i ruszać w świat, w którym czekała na nich ogromna liczba zadań do wykonania. Gra jest wciąż wspieraną produkcją, która doczekała się kilku dodatków i wciąż gra w nią spora grupa osób.


W zestawieniu tym widzieliście różne wariacje na temat MMO, które są moim zdaniem ciekawe. Jakie gry MMO zapadły Wam w pamięć? W jakie lubicie bądź lubiliście grać? Dajcie znać w sekcji komentarzy.

Podziel się.

O autorze

Można powiedzieć, że jestem skrajnym racjonalistą, który do myślenia używa mózgu, a sercu zostawia pompowanie krwi. Z tego powodu najbardziej cenię sobie czyste myśli wyrażone w jak najprostszej formie i wszelki minimalizm. Cały czas przyswajam nowe i poszerzam swoje horyzonty o kolejne dziedziny. Jestem ogromnym fanem Gwiezdnych Wojen, filmów Christophera Nolana i książek Dmitrija Glukhovskiego.