Pierwszy dzień Poznań Game Arena można uznać oficjalnie za zamknięty. Ostatnie niedobitki opuściły już hale i kierują się na zasłużony odpoczynek. Ja z kolei prezentuję Wam PGA 2016: najlepsze gry przed premierą.

Tak zwany VIP Day poświęciłem na wyszukaniu trzech najlepszych gier przed premierą. Oczywiście jak to ja skupiłem się głównie na grach indie. Wybrać najlepszych było bardzo trudno, ale trzy tytuły, które znajdziecie poniżej, podbiły moje serce z marszu. Więc bez zbędnego przeciągania przejdźmy do meritum.

Zobaczcie najlepsze stoiska na PGA 2016!


PGA 2016: najlepsze gry przed premierą – miejsce III

Na trzecim miejscu uplasował się Coffee Noir, gra poznańskiego studia Doji Enttertaiment. Możecie czuć lekkie zdziwienie czytając, że ten tytuł dostał wyróżnienie. Coffee Noir jest grą edukacyjną, jednak wyjątkowo ambitną i ciekawą. Wcielamy się w detektywa prowadzącego sprawę zaginięcia ojca klientki. By dowiedzieć się kto stoi za porwaniem musimy wtopić się w rynek sprzedawców kawy, co będzie polegało na prowadzeniu własnej firmy produkującej i sprzedającej ten wspaniały trunek.

Jednak zwykły tycoon nazwany grą edukacyjną? Otóż nie, Coffee Noir jest wyjątkowo skomplikowana. Aby rozwijać firmę czy polepszać zdolności naszych pracowników musimy wykonywać testy związane z daną kategorią. Oczywiście wcześniej dostajemy obszerny zasób materiałów, z których możemy się nauczyć o danym zagadnieniu. Najlepszym sposobem, by przekonać z czym się je najnowszą produkcję od Doji, polecam zagrać na odbywającym się właśnie PGA 2016.


PGA 2016: najlepsze gry przed premierą – miejsce II

Jednym z największych zaskoczeń na targach była gra Kursk od polskiego studia Jujubee. Będzie to pierwszoosobowa gra przygodowa z elementami horroru. Jak sama nazwa wskazuje, produkcja będzie opowiadać o tajemniczej katastrofie rosyjskiego okrętu podwodnego Kursk, który zatonął w 2000 roku na Morzu Barentsa. Na PGA 2016 miałem okazję przejść krótkie demo, które nieco przybliżyło mi ca opowieść.

Twórcy bardzo duży nacisk położyli na fabułę i interesujące dialogi. Oczywiście cały voice-over jest zrobiony w języku rosyjskim, co według mnie jest strzałem w dziesiątkę. Jako marynarz pracujący na statku będziemy musieli rozwikłać co tak naprawdę się wydarzyło. Mechanika produkcji trochę przypomina mi Until Down, w którym często musimy połączyć kilka rzeczy, a i pojawiają się dynamiczne QTE. Kursk jest zarazem pierwszą grą dokumentalną na temat tej katastrofy, a w związku z tym nie jest to produkcja kierowana do młodych odbiorców. Nie ma się co oszukiwać – grzechem jest nie przyjść na stoisko Jujubee i nie spróbować.


PGA 2016: najlepsze gry przed premierą – miejsce I

Pierwszą lokatę zajmuje prześwietna gra polskiego studia Pixelated Milk, Regalia: of Men and Monarchs. Jest to turowa gra RPG z mocnymi elementami strategicznymi. Znalazła się w tym zestawieniu z kilku powodów. Pierwszym z nich jest świetna oprawa graficzna, która przyciąga wzrok. Piękna bajkowa grafika, dobrze zaprojektowana kraina to coś, czego od dawna szukałem. Bo jeśli mam być szczery, grafika w obecnych RPG-ach już dawno straciła swój urok.

Drugą rzeczą w Regalii, która podbiła moje serce, to bardzo przyjemne dla ucha i wyjątkowo dopracowane udźwiękowienie produkcji. W grze znajdziemy świetne voice-overy i fenomenalną muzykę. Fabuła również została przemyślana. We władanie dostajemy własne państwo, które niestety okazuje się całkowitą ruiną, a w dodatku kiedy już przybywamy do naszego nowego domu, indykator informuje o ciążącym na naszej rodzinie długu, który przez odsetki osiągnął gigantyczną kwotę. Wcielamy się w młodego szlachcica Kay Lorena i wraz z dwiema siostrami i wiernym rycerzem postanawiamy przywrócić dawną chwałę miastu Ascalia i całemu regionowi.

Podziel się.