Możliwość przejęcia kontroli nad całym krajem i poprowadzenie go do sukcesu na arenie międzynarodowej to bardzo ciekawy pomysł na grę.

Niestety tytułów, które pozwalają zasiąść w fotelu głowy państwa jest bardzo mało, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Tym bardziej z zainteresowaniem podszedłem do  Realpolitiks stworzonego przez Jujubee. Jak najmłodszy tytuł w tym gatunku radzi sobie na tle konkurencji? Dyplomatycznie mówiąc – oryginalnie.


Realpolitiks – Wielka Polityka

Strategii poświęconych rządzeniu krajem mamy na rynku niewiele i w większości są to starsze tytułu. Mała popularność tego typu gier wśród producentów podyktowana jest przede wszystkim problemami z realistycznym, a zarazem ciekawym odwzorowaniem mechanizmów kierujących Wielką Polityką. Bardzo łatwo bowiem przesadzić z detalami albo potraktować pewne kwestie zbyt ogólnie.

Realpolitiks

Możemy zagrać każdym państwem – oczywiście nie wszystkimi da się podbić świat

Studio Jujubee postanowiło spróbować swoich sił na tym trudnym gruncie tworząc grę, która lawiruje między indykiem a „normalną” produkcją (jeśli w ogóle ten podział można jeszcze stosować). Ogólnie Realpolitiks to gra w której wcielamy się w przywódce wybranego kraju (mamy do dyspozycji cały świat, od malutkich państw Ameryki Środkowej po największe mocarstwa), a naszym głównym zadaniem jest… przetrwanie.

Gra osadzona jest w niedalekiej przyszłości – podstawowy scenariusz rozpoczyna się w 2020 roku. Świat wygląda mniej więcej tak samo jak w naszych czasach, ale definitywnie zmierza ku wojnie. Naszym zadaniem jest przede wszystkim uporządkowanie sytuacji w kraju i droga do zwycięstwa, które możemy osiągnąć na kilka sposobów i tylko od nas zależy co zrobimy. Możemy pójść na wojnę z całym światem, albo odpowiednio balansować w działaniach dyplomatycznych, aby zdobywać międzynarodowy prestiż.

Realpolitiks

Drzewko technologii jest całkiem spore i pozwala na dosyć ciekawe określenie kierunku w jakim ma zmierzać nasz kraj

To co jest cechą charakterystyczną tej gry to przede wszystkim nacisk na sprawy społeczne i polityczne, którym podporządkowana jest cała gra, ale które przedstawiono w bardzo prosty sposób. Dzięki temu nie musimy grać z kalkulatorem, albo godzinami zastanawiać się czy wprowadzić tę konkretną zmianę w naszej polityce czy nie. Z drugiej strony kwestie militarne uproszczono jeszcze bardziej, więc jeśli nie lubimy walki, praktycznie nie musimy się przejmować sprawami wojskowymi. Do rządzenia krajem służy kilka mechanizmów – przede wszystkim podatki oraz technologie.

Mamy również dyplomację oraz zdarzenia losowe, które mogą albo nam pomóc, albo zniszczyć. Niektóre z zdarzeń losowych pozwalają np. na zakładanie podwodnych miast, albo przejmowanie kontroli nad planetami w Układzie Słonecznym. Poland can into space!

Realpolitiks

Grając Polską mamy spore pole do popisu, ale i sporo problemów na głowie

Co istotne, nasze działania mają taki sam wpływ na sytuację kraju jak w prawdziwym świecie – czyli niewielki. Sytuacja ekonomiczna zależna jest od sytuacji globalnej, a rozwój technologii i pilnowanie podatków tylko w niewielkim stopniu wpływa na to jak odczuwamy np. kryzysy gospodarcze. Z drugiej strony jeśli odpowiednio przygotujemy nasz kraj, wszelkie katastrofy zniesiemy znacznie spokojniej.

Najgorzej wypada dyplomacja. W praktyce mamy do dyspozycji kilka akcji, które nie prowadzą do niczego konkretnego. Brakuje porządnych opcji tworzenia organizacji międzynarodowych – takich jak NATO, UE itp. Mamy jedynie ONZ, którego wpływ na sytuację międzynarodową jest… bardzo realistyczny – czyli żaden.

Realpolitiks

Na wschodzie bez zmian…


Realpolitiks – Miło, łatwo i przyjemnie

Realpolitiks to prosta gra. Nie ma tu skomplikowanych mechanizmów, które musimy analizować tylko po to, aby uznać, że i tak niczego nie rozumiemy. Cała rozgrywka skupia się na dosłownie wybieraniu rozwiązań, które podrzuca nam gra – wybór decyzji w zdarzeniach losowych, odpowiedni dobór technologii itp.

Nawet jeśli planujemy podbicie świata poprzez wojnę, to naszym jedynym zadaniem będzie po prostu kupienie sprzętu i wypowiedzenie wojny. Walki toczone są w systemie bardzo podobnym do gier planszowych. Nie mamy więc żadnych pól bitew, na których przesuwamy jednostki. Niestety w walce jest jeden spory problem. Jeśli dochodzi do wojny z krajami posiadającymi broń nuklearną, atomówki będą latały po świecie jak dzikie, ale do unicestwienia świata nie doprowadzą…

Realpolitiks

Indie vs. Pakistan – to się musiało tak skończyć

Takie uproszczenie rozgrywki sprawia, że Realpolitiks nie wszystkim się spodoba. Jeśli zależy nam na politycznym wyzwaniu i kontroli nad krajem, to będziemy srodze zawiedzeni. Jeśli natomiast chcemy pograć bez stresu i główkowania, ta gra definitywnie będzie się do tego nadawała.

Pod względem interfejsu i dostępnych podczas rozgrywki narzędzi nie mamy zbyt wiele do nauki (samouczek możemy szybko pominąć, ponieważ poza kwestiami rozmieszczenia opcji w menu, cała reszta jest banalnie prosta. Podobnie wygląda kwestia grafiki, która jest schludna, ale nie ma żadnych wodotrysków. Na duży plus zasługują jednak wizualizacje przedstawiające polityków, które możemy zobaczyć na ekranach ładowania. Niektóre z nich są bardzo wymowne 🙂

Gra działa sprawnie i szybko i nie wymaga potężnego sprzętu lub olbrzymiej przestrzeni na dysku. Niestety od strony wizualnej prostota momentami przechodzi w monotonię.

Realpolitiks

Podczas gry otrzymujemy zadania, których wykonanie daje nam dodatkowe bonusy


Realpolitiks – Mała wielka polityka

Długość recenzji nie jest przypadkowa. O Realpolitiks wiele powiedzieć nie można, ponieważ gra jest prosta i nie wymaga od nas zbyt dużego wysiłku. Jest to tytuł, który pod żadnym pozorem nie może konkurować z takimi grami jak Europa Universalis lub Supreme Ruler (i na pewno nie próbuje rywalizować), ale z drugiej strony jest znacznie przyjemniejsza dla kogoś nieobeznanego z tego typu tytułami.

Jeśli więc nigdy wcześniej nie graliśmy w symulator państwa, Realpolitiks może być dobrym tytułem do zrobienia pierwszych kroków. Jeśli natomiast potrafimy na godziny zatonąć w niezliczonych tabelkach gier Paradoxu, Realpolitiks może okazać się dla nas zbyt proste. Pewnym problemem jest cena gry, która jak dla mnie, kompletnie nie pasuje do tego tytułu i jest stanowczo za wysoka.

Realpolitiks

Wojna taka skomplikowana…

5.2 Nie dla wszystkich

Realpolitiks to gra balansująca między prostą grą polityczną, a symulatorem państwa. Efekt jest mieszany, ponieważ niektóre elementy gry wyszły całkiem nieźle, ale pozostałe mogą zabić przyjemność z gry.

  • Grafika 6
  • Audio 7
  • Grywalność 4
  • Cena/Jakość 3
  • Ogólne wrażenia 6
  • Ocena użytkowników (0 głosów) 0
Podziel się.

O autorze

Niedzielny gracz i wielki fan takich gier jak Fallout, S.T.A.L.K.E.R., Men of War, Wargame, Assasins Creed, seria Total War, czy też Cities Skylines. Jednym słowem lubię klimaty postapokaliptyczne, strategie, gry ekonomiczne i ogólnie historyczne.