Dzięki uprzejmości firmy AOC mieliśmy przyjemność przetestować jeden z ich najnowszych monitorów, który został zaprojektowany stricte pod graczy – AOC Agon AG352QCX. Trzeba przyznać, że projektanci wiedzą, czego potrzebują gracze, bo sprzęt wyszedł im niemal idealny.

Niemal, bo kilka niedrogości się znalazło.

Monitor AOC Agon AG352QCX jest jak idealna kobieta – ma krągłości


Jak to wygląda?

AOC Agon AG352QCX to 35-calowy potwór z zakrzywionym ekranem o rozdzielczości WFHD 2560×1080 pikseli. Wiąże się to też z jego proporcjami, gdyż AG352QCX posiada je w stosunku 21:9, a więc jest ekranem ultra-panoramicznym. Monitor posiada matrycę MVA, która pozwala bardzo dobrze odwzorować kolory, chociaż lekko jej brakuje do jakości ekranu matrycy IPS. Sama matryca jest półmatowa, co pozwala na pracę przy nawet bardzo mocnym świetle. Producent podaje w danych technicznych, że maksymalna jasność to 300 cd/m2, a więc więcej niż wystarczająca. Pochwalić również należy czas reakcji (4 ms) oraz znakomity parametr odświeżania, który wynosi aż 200 Hz. Oczywiście aby w pełni cieszyć się tym, co daje nam AOC Agon AG352QCX, należy mieć odpowiednio mocną kartę graficzną (a najlepiej dwie) oraz interfejs cyfrowy typu DisplayPort (producent do zestawu razem z monitorem dołączył kabel do takiego połączenia oraz szeregu innych). Nie należy zapomnieć też o samej krzywiźnie monitora, która wynosi 2000 mm – zapewnia to jednakową odległość każdego punktu ekranu od oczu gracza.

Monitor AOC Agon AG352QCX jest jak idealna kobieta – ma krągłości

Różne pozycje monitora

Na plus należy również zaliczyć ergonomię monitora. Ekran możemy dostosowywać do własnych potrzeb zarówno pod względem wysokości, jak i kąta odchylenia samego ekranu. Jeżeli mówimy o ustawieniu wysokościowym, producent dał nam zakres aż 120 mm, które spokojnie wystarczą, by odpowiednio ustawić sprzęt. Miłym zaskoczeniem są dla mnie kąty odchylenia ekranu, które wynoszą 5,5 stopni w dół oraz 29 stopni do góry. Dodatkowo monitor możemy przekręcać na boki w zakresie 60 stopni (po 30 stopni na każdą stronę). Tutaj wspomnieć należy też o solidnej podstawie monitora, której rozmiary i waga pozwalają na spokojne manewrowanie monitorem bez strachu, że ten będzie nam przy okazji latał po całym biurku. Z drugiej strony jej ogólna kubatura może nie zawsze mieć wystarczająco miejsca, by ją ustawić na blacie niektórych biurek. Ciekawym akcentem jest też podświetlenie LED monitora (dwa paski na dole ekranu i z tyłu), którego kolor można dostosować. Na koniec wspomnę o mojej ulubionej części monitora, mianowicie o wieszaku na słuchawki, który znajduje się po prawej stronie ekranu – mała rzecz, a cieszy!

W tym miejscu chciałbym wrócić do interfejsu, jaki posiada AOC Agon AG352QCX. Wyposażenie w porty monitora jest naprawdę bardzo bogate. Mamy tutaj wspomniane wcześniej wejście DisplayPort, ale i również DVI-D, HDMI oraz D-Sub, którego obecność w sprzęcie takiej klasy mnie lekko dziwi, gdyż podłączanie go przez złącze analogowe to czysta herezja. Prócz wejść łączących monitor z kartą graficzną producent dorzucił również 2 porty USB 3.0 oraz jeden port mini USB, do którego możemy podłączyć specjalny pilot, by ustawiać parametry ekranu. Oczywiście to samo możemy zrobić za pomocą guziczka pod ekranem, ale pilot jest zawsze ciekawym i miłym ułatwieniem. Na koniec warto dodać, że monitor posiada aż dwie pary wejść słuchawka/mikrofon.

Wejścia

Tutaj należy wspomnieć o kilku wadach, jakie rzuciły mi się w oczy. Po pierwsze, potrzeba instalacji samego pilota – faktycznie jest on fajnym urozmaiceniem, ale niestety jest też to dodatkowy kabel, który trzeba podłączyć do monitora. Druga sprawa to umieszczenie samych wejść, które producent ulokował z tyłu monitora, a do których podłącza się kable od dołu obudowy. Niestety jest to bardzo niewygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, których stanowisko pracy/gry znajduje się na przykład pod ścianą (jak u mnie). W takim przypadku podłączenie kilku kabli wymaga od użytkownika sporej dawki gimnastyki. Sam monitor wraz z podstawą również swoje ważą, więc trzeba mieć to na uwadze.


Pokaż, kotku, co masz w środku

Monitor AOC Agon AG352QCX jest jak idealna kobieta – ma krągłości

Uchwyt na słuchawki

Mając za sobą wizualną część recenzji, warto przedstawić, czym AOC Agon AG352QCX może zaskoczyć gracza. Przede wszystkim jest to mnogość technologii, które producent postanowił zawrzeć w swoim sprzęcie. Zacząć należy od wspomnianego na początku tekstu odświeżania na poziomie 200 Hz. Sprawia to, że obraz jest dosłownie jak żyleta – grając nawet w najbardziej dynamiczne tytuły nie uświadczymy tutaj żadnego smużenia obrazu. Bardzo dobrze sprawdza się to w strzelankach pokroju Counter-Strike: Global Offensive, gdzie dostrzeżenie nawet najmniejszego ruchu jest często naszym być albo nie być w meczu.

Sprzęt posiada także technologię Adaptive-Sync, która jest niemal już standardem w najnowszych monitorach. Dzięki niej obraz generowany przez komputer jest po prostu lepiej synchronizowany z tym, co pokazuje nam monitor – animacja pozostaje płynna, nie zauważymy irytujących zacięć i rwania kolorów. Adaptive-Sync świetnie zgrywa się z technologią Flicker Free, której również nie mogło zabraknąć w AOC Agon AG352QCX. Redukuje ona irytujące migotanie obrazu, dzięki czemu oczy wolniej się meczą, zaś gracz/użytkownik może spędzić dłuższą sesję przy monitorze. Na koniec warto wspomnieć o funkcji Shadow Control (pomaga szybko zmienić jasność zaciemnionego obszaru do wartości optymalnej) oraz Low Input Lag Mode (funkcja modyfikująca parametry monitora w taki sposób, aby obniżyć input lag, czyli opóźnienie wejścia sygnału).

Wszystkie wymienione funkcje świetnie sprawdzają się podczas rozgrywek zarówno w dynamiczne tytuły, jak i te, których akcja nie wymaga aż tak szybkiego czasu reakcji. Dodatkowo same gry wyglądają bardzo ładnie, a proporcje monitora sprawiają, że po prostu widzimy większy obszar na przykład pola walki. Co więcej, monitor posiada wbudowane trzy profile obrazu, które dostosowane są do konkretnego typu gier – FPS-ów, RST-ów oraz wyścigów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użytkownik sam sobie zdefiniował swój własny profil, na którym gra mu się najlepiej – do wyboru ma aż trzy dodatkowe zestawy.

Monitor AOC Agon AG352QCX jest jak idealna kobieta – ma krągłości

Grafika oficjalna dotycząca odświeżania

Niestety widać, że AOC Agon AG352QCX został stworzony głównie pod rozrywkę. Oczywiście nie mówię, że jest to wada, ale producenci mogli pokusić się chociażby o troszkę większą rozdziałkę niż wspomniane 2560×1080. Mimo że ekran posiada oprogramowanie, dzięki któremu możemy podzielić go na pola robocze, to już przy takiej pracy właśnie piksele lekko zaczynają kłuć w oczy. To samo tyczy się obróbki zdjęć i montażu filmów – dla zwykłych YouTuberów, którzy sklejają gameplaye i tworzą proste miniaturki, AG352QCX będzie sprzętem wystarczającym. Niestety osoby, które zawodowo zajmują się grafiką czy fotografią, na pewno będą wolały poszukać czegoś bardziej wydajnego. Tutaj chciałbym też wrócić do tematu gier i jasno zaznaczyć, że nie wszystkie tytuły będą na AOC Agon AG352QCX dobrze wyglądały. O ile w Wiedźmina 3, GTA V czy World of Tanks grało mi się mega przyjemnie (zupełnie inna jakość rozgrywki!), o tyle w tytuły pokroju wspominanego Counter-Strike: Global Offensive już niekoniecznie. Świetnie też wyglądają na nim filmy, zwłaszcza te, które zostały stworzone z myślą o panoramach.

Na koniec warto wspomnieć o największej wadzie testowanego sprzętu od AOC – cenie. Obecnie sprzęt możecie kupić od 2600 złotych w górę, co może mocno odstraszyć potencjalnych klientów i sprawić, że AG352QCX będzie odbierany bardziej jako monitor dla entuzjastów z fanaberiami. Z drugiej strony należy pamiętać, że jest to wydatek jednorazowy, a sam ekran na pewno będzie Wam służył dobrze i dostarczy zupełnie nowych doznań w rozrywce. Dla mnie wielkie, pozytywne zaskoczenie!

Podsumowanie

Specyfikacja AOC Agon AG352QCX:

Model: AOC Agon AG352QCX
Wymiary: 847x587x267mm
Waga: 11,8 kg
Przekątna ekranu: 35”, zakrzywiony
Rozdzielczość: 2560×1080 px
Proporcje ekranu: 21:9
Czas reakcji: 4 ms
Częstotliwość odświeżania: 200 Hz
Rodzaj matrycy: MVA
Powłoka ekranu: matowa
Podświetlenie: W-LED
Jasność i kontrast: 300 cd/m2, 2000:1 (statyczny), 50 000 000:1 (dynamiczny)
Złącza: 1x HDMI, 1x DisplayPort, DVI-D, D-Sub
Złącza audio: HDMI, audio, głośniki 5 WZłącza danych: 2x USB 3.0, 1x mini USB
Regulacja pozycji ekranu: nachylenie przód tył w zakresie -5,5/29 stopni, obrót podstawy -30/30 stopni, regulacja wysokości 120 mm
Akcesoria w zestawie: zasilacz, przewody: HDMI, DisplayPort, D-Sub, audio, USB 3.0, skrócona instrukcja obsługi, instrukcja bezpieczeństwa, płyta CD z instrukcją, przewodowy pilot AOC QuickSwitch
Zasilacz: zewnętrzny
Dodatkowe technologie: Adaptive Sync (kompatybilny z AMD FreeSync), AOC Flicker Free Technology, Low Input Lag Mode, Shadow Control, Tryb Gry, uchwyt na słuchawki

8.3 Prawie idealny!

PLUSY:
+ wymiary monitora robią wrażenie!
+ dane techniczne (odświeżane, użyte technologie)
+ ergonomia
+ prawdziwy monitor dla graczy
+ pilot do sterowania menu…

MINUSY:
- …niestety przewodowy
- rozdzielczość to rozszerzone Full HD
- niewygodne umiejscowienie wejść
- duuuuży zasilacz
- raczej nadaje się tylko do gier
- cena, która jednak jest adekwatna do jakości

  • Jakość obrazu w grach 9
  • Funkcjonalność 8
  • Cena/jakość 8
  • Ocena użytkowników (1 głosów) 1
Podziel się.

O autorze

Łukasz „MiqT” Mitka

Gracz, amator dobrej animacji, kina wszelkiego, smacznej książki oraz… wieczne dziecko. Człowiek lubujący się w ciekawych dyskusjach, często idący na przekór wszystkim. Posiadacz bardzo specyficznego poczucia humoru, dzięki czemu skutecznie segreguje grono swoich znajomych. A tak ogólnie to misio do rany przyłóż.