Na rynku wiele jest laptopów, które w założeniu mają oferować uniwersalne działanie za przystępną cenę, w rzeczywistości jednak czegoś im brakuje, co zawęża zakres ich wykorzystania. Zbyt słaba karta graficzna, wolny procesor – powodów może być sporo. Warto więc zastanowić się, czym powinien charakteryzować się dobry laptop multimedialny.

Jego zastosowanie skupiać się będzie przede wszystkim na obsłudze rozmaitych aplikacji internetowych, odtwarzaniu filmów oraz pracy na programach graficznych. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, konieczna jest więc dokładna analiza specyfikacji wybranego przez nas urządzenia.

Jakość grafiki

Najważniejszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest karta graficzna. Wiele tanich laptopów pracuje wyłącznie na jednostkach zintegrowanych, które charakteryzują się bardzo okrojonymi osiągami. Z pewnością nie są one w stanie „uciągnąć” wielu wymagających programów, dlatego posłużą nam wyłącznie do bardzo podstawowych działań.

Chcąc chociażby pracować w różnego rodzaju programach graficznych bądź uruchomić nowe gry komputerowe, konieczny jest zakup laptopa z dedykowaną kartą graficzną. Oczywiście musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż takie urządzenie będzie dużo droższe (często nawet o kilkaset złotych w porównaniu do modeli z grafikami zintegrowanymi). Mimo wszystko, na rynku można znaleźć przyzwoite laptopy, które nie zrujnują naszego budżetu.

Przykładem niech będzie Lenovo IdeaPad 700, który jest wyposażony w kartę Nvidia GeForce GTX 950M. Jest to bardzo przyzwoita jednostka, należąca do szeroko pojętej średniej półki jakościowej. Koszt laptopa posiadającego tę kartę wynosi około 3500 złotych.

Lenovo IdeaPad 500s

Lenovo IdeaPad 500s

Obraz

Kolejnym niezwykle ważnym podzespołem jest matryca. Na początek powinniśmy podjąć decyzję, czy laptop służyć ma do użytku stacjonarnego czy może szukamy urządzenia o mobilnym charakterze.

W pierwszym przypadku warto skusić się na urządzenia 15-, a nawet 17-calowe. Przestrzeń robocza, jaką oferują zwiększy bowiem komfort pracy i zabawy. Wspomniany laptop Lenovo IdeaPad 700 występuje na rynku w obu wymienionych wersjach.

Wszyscy ci, którzy chcą korzystać z laptopa przede wszystkim w podróży, powinni rozglądnąć się za nieco mniejszymi urządzeniami. Przekątne ekranu 13,3 bądź 14 cali okażą się bardzo wygodne. Analizując ofertę rynkową, godny polecenia jest chociażby Lenovo 500s, którego zakupić można właśnie w pomniejszonej odsłonie.

Ważniejsza niż przekątna ekranu wydaje się być jednak technologia wykonania matrycy. Graficy powinni decydować się na laptopy z matrycami typu IPS. Jest to stosunkowo nowa technologia, która oferuje znacznie większa jakość w porównaniu ze standardowymi ekranami TN.

Szybkość pracy

Oczywiście nie możemy zapomnieć również o procesora i pamięci RAM. Te dwa elementy decydują bowiem o szybkości działania naszych komputerów. W przypadku stacji multimedialnej, zupełnie wystarczające okażą się układy niskonapięciowe, na przykład Intel Core. Jeżeli chodzi natomiast o pamięć, warto posiadać kości RAM o pojemności co najmniej 8 GB.

Na koniec pozostaje nam wybór dysku twardego. W tym przypadku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy bardziej zależy nam na maksymalizacji pojemności przestrzeni dyskowej czy może szybkości działania urządzenia. Duża pojemność zapewnią nam bowiem dyski HDD, natomiast szybsze działanie modele SSD.

Podziel się.